Ξεκινά το τουρνουά ποδοσφαίρου του ΠΑΜΕ

ΟΡΓΑΝΩΝΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΑΓΩΝΑ!
ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΠΑΛΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΓΗΠΕΔΟ!
ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΚΟΣΜΟ ΧΩΡΙΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ, ΠΟΛΕΜΟΥΣ, ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ!

Την Κυριακή 21 Μάη πραγματοποιήθηκε η κλήρωση των ομάδων για το φετινό εργατικό τουρνουά ποδοσφαίρου του ΠΑΜΕ. Στα γραφεία του Πανεργατικού Αγωνιστικού Μετώπου έδωσαν το παρόν, υπεύθυνοι των σωματείων και εργαζόμενοι κάνοντας δική τους υπόθεση την πραγματοποίηση του πρωταθλήματος.

Έγινε πλούσια κουβέντα πάνω στην ανάγκη των σωματείων και των εργαζομένων να συνεχίσει ο θεσμός του τουρνουά να υπάρχει, καθώς αναδεικνύεται ολοένα και περισσότερο η δίψα για δωρεάν αθλητισμό και η δημιουργική αξιοποίηση του ελεύθερου χρόνου κόντρα στη σαπίλα του εμπορευματοποιημένου αθλητισμού, του κέρδους και των ναρκωτικών.

Συνολικά στο φετινό Εργατικό Τουρνουά παίρνουν μέρος 56 ομάδες από χώρους δουλειάς και εργοστάσια, χώρους εκπαίδευσης και κατάρτισης, Λαϊκές Επιτροπές, θεραπευτικές κοινότητες καθώς και ομάδες από δεκάδες πρωτοβάθμια σωματεία.

Οι αγώνες που θα πραγματοποιούνται κάθε Κυριακή ως και τη λήξη του τουρνουά, είναι νοκ αουτ!

Στη φάση των 14 θα προστεθούν 2 ομάδες από τις ηττημένες που ως εκείνη τη στιγμή (στους 2 προηγούμενους αγώνες) θα έχουν την καλύτερη επίθεση. Σε περίπτωση ίδιων τερμάτων θα μετρήσει η διαφορά των γκολ.

Η διάρκεια των αγώνων θα είναι 50 λεπτά με 5λεπτο ημίχρονο. Αν μια ομάδα δεν παρουσιαστεί για τον αγώνα της χάνει 3 – 0 και αποκλείεται. Σε περίπτωση ισοπαλίας ο αγώνας κρίνεται απευθείας στα πέναλτι.

Το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί σε 4 γήπεδα και θα ξεκινήσει την προσεχή Κυριακή 28 Μάη.