Δευτέρα 7 Απριλίου 2014

Παρά ....τρίχα δεν στέφθηκε πρωταθλητής ο Α.Ο.ΓΑΛΑΤΙΣΤΑΣ

Την 2η θέση στο πρωτάθλημα Ά κατηγορίας Χαλκιδικής ,για την αγωνιστικής Περίοδο 2013-2014 , τερμάτισε ο Α.Ο. Γαλάτιστας.
Μετά από μία πολύ καλή αγωνιστική χρονιά προκρίθηκε στον τελικό των play offs με αντίπαλο την ομάδα του Πολυγύρου .
 Δυστυχώς στους τελικούς , η ομάδα μας , δεν τα κατάφερε καθώς ηττήθηκε στις λεπτομέρειες και στους δύο αγώνες  με σκορ 67 – 71 και 79 – 77 και έτσι το πρωτάθλημα το κατέκτησε ο Πολύγυρος με συνολικό σκορ 3 – 1 στις νίκες .
                Στους 19 αγώνες  που έδωσε η ομάδα μας είχε συνολικά :
·         16 νίκες  και 3 ήττες ( όλες από την ομάδα του Πολυγύρου )
·         Την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος ( στην κανονική διάρκεια ) με σύνολο πόντων  1143 .
·         Την 2η καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος  αφού δέχθηκε  772 πόντους.
·         Μέσο όρο διαφοράς στο παιχνίδια  + 23 πόντους .
Ελπίζουμε την επόμενη αγωνιστική περίοδο η ομάδα μας να είναι το ίδιο δυνατή και να μας προσφέρει περισσότερες όμορφες  στιγμές από τις φετινές.

2ος αγώνας :ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ – ΓΑΛΑΤΙΣΤΑ 79 - 77

Πιστεύουμε πως αν είχε κτιστεί το Κλειστό Γυμναστήριο που εδώ και 15 περίπου χρόνια που είχε μπει ο θεμέλιος λίθος επί δημαρχίας Ζαφείρη Σακελλάρη και που στην συνέχεια οι επόμενες διοικήσεις του Δήμου Ανθεμούντα και η τελευταία του Δήμου Πολυγύρου  φροντίζανε για την ανέγερση του, και η ομάδα  δεν ήταν αναγκασμένη να πηγαίνει για προπονήσεις και για αγώνες στον Πολύγυρο και είχε και τους φιλάθλους της θα είχε καλύτερα αποτελέσματα.
Πάντως αξίζουν θερμά συγχαρητήρια σε ΟΛΟΥΣ που βρίσκονταν όλη την αγωνιστική περίοδο δίπλα στα παιδιά και στη διοίκηση.
Χρειάζεται μεγαλύτερη στήριξη η ομάδα, και υλική και ηθική, για να μπορέσει να επιτελεί καλύτερα το έργο της, να φέρνει περισσότερα παιδιά - έχει ήδη πολλά τμήματα - στους αθλητικούς χώρους και μεταφράζοντας μια ρήση μπορούμε να πούμε πως "ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΓΕΜΙΖΟΥΝ  ΑΘΛΗΤΙΚΟΙ ΧΩΡΟΙ, ΑΔΕΙΑΖΟΥΝ ΟΙ ΧΩΡΟΙ ΤΩΝ ΝΑΡΚΩΤΙΚΏΝ"