Δευτέρα 26 Ιανουαρίου 2015

Πρώτη ήττα του ΑΝΘΕΜΟΥΝΤΑ μετά από 11 αγώνες.Παράπονα του ΑΝΘΕΜΟΥΝΤΑ για μεροληπτική σε βάρος του διαιτησία

ΧΟΛΟΜΩΝ ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑΣ-ΑΝΘΕΜΟΥΣ ΓΑΛΑΤΙΣΤΑΣ 1-0

Δεν τα κατάφερε η ομάδα μας,η οποία γνώρισε την ήττα μετά από 11 αγωνιστικές στο ντέρμπυ της αγωνιστικής!Στο πρώτο ημίχρονο η Ανθεμούς μπήκε πολύ καλύτερα στο παιχνίδι,ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων,προσπαθώντας από τα πλάγια και με κάθετες να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα,με τους γηπεδούχους να περιορίζονται σε παθητικό ρόλο,προσπαθώντας να δημιουργήσουν προβλήματα με αντεπιθέσεις!Η υπεροχή της ομάδας μας θα μπορούσε να μετουσιωθεί σε γκολ όταν χάθηκε μία τεράστια ευκαιρία στο 25',με το Μανώλη Σιμώνη να εκτελεί δυνατά απευθείας φάουλ,ο αντίπαλος γκολκίπερ απέκρουσε ασταθώς και στην επαναφορά ο Γιάννης Τζεφ αστόχησε ολομόναχος από τη μικρή περιοχή, στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια!Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου δεν υπήρξε κάποια αξιόλογη φάση,με την Παλαιόχωρα να ισορροπεί το παιχνίδι από το 30' και μετά!Στο δεύτερο ημίχρονο,ως το 60',οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι,χάνοντας 2 πολύ καλές ευκαιρίες,όταν ο Σεβαστάς έδειξε τα αντανακλαστικά του σε κοντινή κεφαλιά από κόρνερ ενώ λίγο αργότερα ο επιθετικός των γηπεδούχων έστειλε την μπάλα άουτ σε τετ α τετ!Η ομάδα μας προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα μην μπορώντας να δημιουργήσει πολλά προβλήματα,με τη μοναδική αξιόλογη φάση να είναι ένα σουτ του Άκη Σακελλάρη έξω από την περιοχή με τον γκολκίπερ να διώχνει με υπερένταση!Σε μία αντεπίθεση στο 77' η Παλαιόχωρα βρήκε εκτεθειμένη την άμυνα της Ανθεμούς και έκανε το 1-0 σκοράροντας με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτυ!Στα τελευταία λεπτά τα μόνα αξιόλογα είναι το ότι οι γηπεδούχοι να μένουν με 10,ενώ λίγο αργότερα χάθηκε το αριθμητικό μειονέκτημα με το Ραφαήλ Λιάρο που μπήκε αλλαγή να δέχεται δύο κίτρινες για διαμαρτυρία!!Προφανώς χωρίς να αποτελεί δικαιολογία για την ήττα,πολλά νεύρα προκάλεσε η διαιτησία του κυρίου Σερέτη,ο οποίος δεν τήρησε δύο μέτρα και δύο σταθμά,επιτρέποντας το σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων από το πρώτο λεπτό!!Έτσι σταμάτησε το αήττητο της ομάδας μας που το διατηρούσε από το ματς με τον πρωτοπόρο Μαρμαρά,τον οποίο υποδέχεται στο ντέρμπυ της αγωνιστικής την προσεχή Κυριακή στο γήπεδο Νίκος Αβέρης στις 15.00,με μοναδικό στόχο τη νίκη!!Η ομάδα θέλει να ευχαριστήσει για άλλη μία φορά τον κόσμο που έδωσε δυναμικό παρών και βρέθηκε στο γήπεδο της Παλαιόχωρας στο πλάι της ομάδας,την οποία και χειροκρότησε στο τέλος!!Τέτοιες στιγμές και τέτοιες ήττες μόνο καλό κάνουν στην ομάδα,την οποία και πεισμώνουν για περαιτέρω προσπάθεια και διάκριση!!
Η 11άδα: Ν. Σεβαστάς, Κ. Σουάνης, Μ. Τσιόκανος (55' Γ. Γιαλιάς), Α. Δαιμόνης, Θ. Πλάτσκος, Μ. Σιμώνης, Α. Μπουσνάκης, Π. Κουτζιαρής, Γ. Τζεφ, Α. Σακελλάρης (Ρ. Λιάρος 75'), Κ. Σιμώνης