Τετάρτη 25 Μαρτίου 2015

Σκόνταψε στο Παλαιοχώρι ο ΑΝΘΕΜΟΥΝΤΑΣ, χωρίς να χάνει την επαφή του με την κορυφή

ΑΡΗΣ ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙΟΥ-ΑΝΘΕΜΟΥΣ ΓΑΛΑΤΙΣΤΑΣ 3-2

Ούτε η Ανθεμούς κατάφερε να σταματήσει το απίστευτο σερί του Παλαιοχωρίου,το οποίο σε 11 εντός έδρας αγώνες μετράει 11 νίκες,διαθέτοντας μάλιστα και την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας!Στην αρχή το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο,με τις δύο ομάδες να βγαίνουν με αξιώσεις στην επίθεση!Σε ένα 10λεπτο όμως η ομάδα της Ανθεμούς έκανε κάποια ατομικά λάθη,τα οποία εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρον οι γηπεδούχοι σκοράροντας δύο φορές!Αρχικά στο 23' μετά από εκτέλεση κόρνερ και λάθος απομάκρυνση των αμυντικών ο στόπερ του Άρη σκόραρε από κοντινή απόσταση,ενώ από πανομοιότυπη φάση προήλθε και το δεύτερο γκολ με σουτ εντός περιοχής στο 30',με τους αμυντικούς να μη διώχνουν πάλι σωστά!Έτσι η ομάδα μας προσπάθησε να αντιδράσει,επιδιώκοντας να σκοράρει πριν το ημίχρονο,κάτι που θα της επέτρεπε να ξαναμπεί στο παιχνίδι!Οι φάσεις δημιουργήθηκαν αλλά το σουτ του Μ. Σιμώνη αποκρούστηκε δύσκολα ενώ σε άλλες 3 φάσεις χάθηκε η ευκαιρία για γκολ,μια και οι σέντρες των Κ. Σουάνη,Μ. Σιμώνη και Στ. Κόκκινου πέρασαν ανεκμετάλλευτες!Στο 2ο ημίχρονο τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα,μια και στο 50' μετά από πλάγια εκτέλεση φάουλ των γηπεδούχων κατέληξε στο "γάμα",γράφοντας το 3-0,ενώ προηγήθηκε λάθος εκτίμηση του Ν. Σεβαστά!Η Ανθεμούς συνέχισε να πιέζει,παρά το "βαρύ" σκορ,μειώνοντας σε 3-1 στο 55' με δυνατό σουτ του Κ. Σιμώνη απ'τα όρια της περιοχής!Από εκείνο το σημείο και μετά ανέλαβε δράση ο ανεκδιήγητος ρέφερι Σερέτης,ο οποίος σταματούσε με οποιοδήποτε τρόπο κάθε απόπειρα επίθεσης των φιλοξενουμένων!Ο συγκεκριμένος ρέφερι,μετά την απαράδεκτη διαιτησία του στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Παλαιόχωρα (1-0...),συνέχισε τις απροκάλυπτες διαιτησίες απέναντι στην ομάδα μας,προκαλώντας το γέλιο και τον εκνευρισμό σε όλους τους παρευρισκόμενους με τις αποφάσεις του!Ο "κύριος" Σερέτη είναι απαράδεκτος,μια και κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού προσέβαλλε τον αρχηγό Μ. Σιμώνη, χρησιμοποιώντας χαρακτηρισμούς τους οποίους και στο τέλος αρνήθηκε!Στο 85' η ομάδα μας μείωσε σε 3-2 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μ. Σιμώνη!Από κει και πέρα η ομάδα μας δεν μπόρεσε να κάνει κάτι άλλο,μια και δεν κρατήθηκαν ούτε 3' καθυστερήσεων παρόλα τα 3 γκολ,τις αλλαγές αλλά και τις καθυστερήσεις απ'την πλευρά των γηπεδούχων!Προφανώς και η ήττα της ομάδας μας δεν ευθύνεται στη διαιτησία αλλά στα ατομικά λάθη και στην αποτελεσματικότητα των γηπεδούχων!Απλά ο κ. Σερέτης είναι επικίνδυνος μια και σε δύο παιχνίδια κατάφερε να έχει αφήσει με πολλά παράπονα γηπεδούχους και φιλοξενούμενους!Με τη συγκεκριμένη ήττα δεν χάθηκε τίποτα,μια και στο άλλο ντέρμπι Μαρμαράς και Στάγειρα έμειναν στο 1-1,με τη διαφορά απ'την κορυφή να είναι 2 βαθμοί!Επόμενη αγωνιστική είναι το εξ αναβολής ντέρμπι με τη Συκιά,μία δύσκολη έδρα (Κυριακή 29/3 17:00),απέναντι σε μία ομάδα με τις λιγότερες ήττες στο πρωτάθλημα,με την Ανθεμούς να στοχεύει στη νίκη για να μείνει σε απόσταση βολής απ' την κορυφή!Ισχύει εννοείται το γεγονός ότι η ομάδα θα ταξιδέψει με λεωφορείο,στο οποίο θα παρευρίσκονται και τα άτομα που είχαν δηλώσει ενδιαφέρον πριν 2 εβδομάδες!Ενημέρωση για την Κυριακή θα υπάρξει την Παρασκευή!
Η 11άδα: Ν. Σεβαστάς, Α. Μπουσνάκης (45' Β. Βλάχος), Μ. Τσιόκανος (75' Α. Σακελλάρης) , Α. Δαιμόνης, Στ. Κόκκινος, Μ. Σιμώνης, Θ. Κουτζιαφάρας, Χ. Τραϊανός (Π. Κουτζιαρής), Κ. Σουάνης, Γ. Τζεφ, Κ. Σιμώνης