Τετάρτη 21 Οκτωβρίου 2015

Μόνος ΠΡΩΤΟΣ ο ΑΝΘΕΜΟΥΝΤΑΣ

Έκανε το τέσσερα στα τέσσερα η Ανθεμούς μένοντας πλέον μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα αφού κατάφερε και πήρε τους τρεις βαθμούς μέσα στην έδρα του Αγίου Παντελεήμωνα, έστω και στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Μπορεί αυτό που μένει στο τέλος να είναι η νίκη, παρόλα αυτά η εικόνα της ομάδας ήταν τέτοια που αν δεν αλλάξει κάτι προς το καλύτερο, μάλλον θα τερματίσει το πρωτάθλημα με 12 βαθμούς.
Γενικά παίχτηκε πολύ άθλιο ποδόσφαιρο και από τις δύο μεριές και σίγουρα αυτός ο αγώνας θα βάλει υποψηφιότητα στο τέλος της χρονιάς για το βραβείο 'δυσφήμιση του αθλήματος'. Καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα το παιχνίδι ήταν αρκετά σκληρό και σε ορισμένες περιπτώσεις αντιαθλητικό και σ αυτό φυσικά βοήθησε το γεγονός οτι ο διαιτητής του αγώνα αισθανόταν πεταλούδες στο στομάχι του, ως αποτέλεσμα να ξεχάσει τις κάρτες στο σπίτι. Οι γηπεδούχοι δεν απείλησαν σε κανένα σημείο του αγώνα ενώ οι παίχτες της Γαλάτιστας προσπαθούσαν με ανορθόδοξο τρόπο να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα ως επόμενο να κάνουν τις λιγότερες τελικές προσπάθειες που έχει κάνει ποτέ σε αγώνα η Ανθεμούς απ το έτος ίδρυσης της. Και φυσικά εκεί που όλα έδειχναν πως καμία απ τις δύο ομάδες δεν έχει τις προοπτικές για να σκοράρει, για άλλη μια φορά ο Μανώλης Σιμώνης έβαλε την υπέρτατη κωλοφαρδία του να δουλέψει για να βρεθεί μπροστά στο σκορ η Ανθεμούς. Ήταν το 86ο λεπτό όταν κέρδισε φάουλ λίγο μπροστά από το κέντρο κι έκανε οτι πιο απαίσιο μπορούσε. Χωρίς δεύτερη σκέψη εκτέλεσε το φάουλ προς την αντίπαλη περιοχή οπού υπήρχε μόνο ένας αμυντικός του Αγίου Παντελεήμωνα κι αυτός με τη σειρά του για κάποιο λόγο έπιασε ασύλληπτη κεφαλιά ψαράκι κι έστειλε τη μπάλα στο πλαϊνό δίχτυ της εστίας του, κάνοντας έτσι το 0-1 για να πάρει η Ανθεμούς τους τρεις πολύτιμους βαθμούς, αφού πέντε λεπτά αργότερα ακούστηκε το σφύριγμα της λήξης από τον διαιτητή του αγώνα. Για να διαβάσετε λεπτομερώς τις φάσεις και το τρίτο ημίχρονο του αγώνα μέσα από το πλούσιο εικοσαοχτασελιδο αφιέρωμα της Μετροσπόρ, πατήστε εδώ. Την ερχόμενη Κυριακή, η ομάδα μας θα αγωνιστεί μετά από έξι μήνες στο γήπεδο 'Νίκος Αβέρης' απέναντι στα Φλογητά, όπου η νίκη και μια εμφάνιση ανάλογη των προσδοκιών, είναι αυτό που θέλουν να δουν οι εκατοντάδες χιλιάδες εκατομμύρια φίλαθλοι της Ανθεμούς.