Δευτέρα 6 Απριλίου 2015

Ο ΑΝΘΕΜΟΥΝΤΑΣ μια ανάσα από την κορυφή. Όλα θα εξαρτηθούν από τον μεταξύ τους αγώνα το μεθεπόμενο Σάββατο

ΑΝΘΕΜΟΥΣ ΓΑΛΑΤΙΣΤΑΣ-ΔΟΞΑ ΚΡΗΜΝΗΣ 4-0

Αρχικά,η οικογένεια της Ανθεμούς θέλει να συγχαρεί το τμήμα μπάσκετ της Γαλάτιστας,τον ΑΟΓ,τη διοίκηση,τον προπονητή και τους παίκτες για την τεράστια επιτυχία του Σαββάτου όπου με τη νίκη τους επιτεύχθηκε η άνοδος στη Γ΄κατηγορία,κατακτώντας το πρωτάθλημα αήττητοι!!Όσον αφορά τον ποδοσφαιρικό αγώνα,δύο αγώνες χωρίς νίκη ήταν πολλοί για την Ανθεμούς,οπότε η νίκη αποτελούσε μονόδρομο!Ένα έξτρα κίνητρο για τους ποδοσφαιριστές ήταν το γεγονός ότι πιθανότατα αγωνίζονταν για τελευταία φορά στο γήπεδο Νίκος Αβέρης για τη φετινή αγωνιστική περίοδο,μια και έχει προγραμματιστεί η σπορά νέου χλοοτάπητα!Επίσης σκόραρε 4 φορές,παρά την απουσία του πρώτου σκόρερ Κων/νου Σιμώνη λόγω τραυματισμού,παρουσιάζοντας μάλιστα πλουραλισμό στους σκόρερ!Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς!Μόλις στο 5ο λεπτό ο Αργύρης δικαίωσε αυτούς που πιστεύουν ότι θα τα κατάφερνε περίφημα στο στίβο!!Αφήνοντας τη θέση του στόπερ,ξεκίνησε ένα απίστευτο σπριντ,έπαιξε σωστά (!!) το 1-2 με τον Κωνσταντίνο Σουάνη,έφτασε μέχρι τη γραμμή του άουτ,όπου πάσαρε σωστά (!!!) στο Γιάννη Τζεφ ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ!!Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν προκειμένου να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ αλλά δεν τα κατάφεραν!Η επόμενη καλή ευκαιρία ήταν στο 20',όταν μετά από καλή εκτέλεση κόρνερ του Κων/νου Σουάνη,η μπάλα πέρασε απ'όλους και ο Θοδωρής Κουτζιαφάρας από κοντά αστόχησε!Λίγο αργότερα μετά από ωραίο συνδυασμό ο Άκης Σακελλάρης νικήθηκε σε τετ α τετ απ'τον αντίπαλο γκολκίπερ,με το 1-0 να είναι σκορ ημιχρόνου και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν με μεγάλες μπαλιές να πλησιάσουν την εστία του Νίκου Σεβαστά,χωρίς όμως να τον απειλήσουν!!Με το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου η Ανθεμούς έκλεισε στα καρέ της την Κρήμνη προσπαθώντας να τελειώσει το ματς όσο γίνεται νωρίτερα!Το γκολ ήρθε στο 70',με τον Κόκκινο που είχε περάσει στη θέση φορ να πασάρει στον Άκη Σακελλάρη ο οποίος δεν αστόχησε στο τετ α τετ κάνοντας το 2-0!!Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Γιάννη Τζεφ να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα με κοντινό πλασέ για το 3-0,ενώ στο 87' ο Άκης Σακελλάρης έδωσε πάσα "μισό γκολ" στον Κόκκινο ο οποίος από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 4-0!!Έτσι η Ανθεμούς ξαναμπήκε στο κόλπο της πρωτιάς,μια και δέχτηκε με ευχαρίστηση το...δώρο απ'τον Ταξιάρχη,ο οποίος "έκοψε" βαθμούς απ'τον πρωτοπόρο Αριστοτέλη (0-0)!Μετά τη διακοπή λόγω εορτών,το Σάββατο 18/4 και ώρα 17:00 η Ανθεμούς αγωνίζεται για την προτελευταία αγωνιστική στην έδρα των Σταγείρων στο ντέρμπι κορυφής,σε ένα ματς όπου αναμετριούνται οι καλύτερες άμυνες του πρωταθλήματς,όπου στοχεύει στη νίκη προκειμένου να περάσει 1η στη βαθμολογία!Τέλος,ευχαριστούμε και πάλι τον κόσμο που έδωσε δυναμικό παρόν και υποστήριξε την ομάδα για άλλο ένα παιχνίδι!!
Η 11άδα: Ν. Σεβαστάς, Α. Δαιμόνης, Στ. Κόκκινος, Μ. Τσιόκανος (75' Γ. Γιαλιάς), Α. Μπουσνάκης, Μ. Σιμώνης, Θ. Κουτζιαφάρας (60' Θ. Πλάτσκος), Β. Βλάχος, Κ. Σουάνης (45' Π. Κουτζιαρής), Ά. Σακελλάρης, Γ. Τζεφ